Do obejrzenia: Laibach – Live from Križanke, Ljubljana

Laibach to muzyczne zjawisko wyjątkowe w skali światowej. Dane mi było zobaczyć tę legendarną słoweńską formację kilka razy i za każdym razem wychodziłem z koncertu w pozytywnym szoku. Grupa doskonale łączy muzykę elektroniczną z industrialną motoryką, marszowe rytmy z symfonicznymi melodiami, a wszystko to podaje w charakterystycznej dla siebie otoczce.

Powyższy występ został oficjalnie opublikowany w słoweńskiej telewizji publicznej, jednak nie udało mi się go dobrze podlinkować, więc udostępniam wersję z YouTube (dla ciekawskich oryginał tutaj). Koncert składa się z dwóch części – tak jak wszystkie występy w czasie Spectre Tour. Pierwsza część to utwory z ostatniego albumu grupy, czyli „Spectre”, natomiast drugą część stanowią starsze utwory oraz covery. Doskonale wypadają kompozycje zarówno z pierwszej jak i drugiej połowy koncertu. Mocą zaskakuje „Resistance is Futile” czy monumentalne „B Mashina”, energetyczne „Eat Liver!” oraz „Bossanova” świetnie kontrastują z nostalgicznym „Koran”. Występ w całości jest na równie wysokim poziomie, a wizualne show jakie towarzyszy muzyce ogląda się z przyjemnością.

Dla mnie Laibach to jeden z bardziej oryginalnych zespołów świata, a zarazem jeden z najlepszych jakie widziałem. Polecam więc ten koncert wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć tej formacji na żywo. A wybranie się na koncert jeśli zespół coś ogłosi – polecam jeszcze bardziej.