Do obejrzenia: Opeth – Enmore Theatre, Sydney

Kanał Moshcam na YouTube to prawdziwa kopalnia koncertów z Australii, a wśród nich znajdzie się wiele perełek. Jedną z takich z pewnością jest koncert Opeth z Enmore Theatre w Sydney z grudnia 2011 roku. Była to trasa promująca album „Heritage”, więc materiał z tego krążka w głównej mierze zapełnił setlistę.

Ale znalazło się też miejsce na prawdziwe brylanty, jak choćby „Face of Melinda” czy singlowy „The Throat Of Winter” z etnicznymi wstawkami. Koncert sam w sobie nie zadowoli pewnie fanów „starego Opeth”, ale od tego są wydawnictwa DVD zawierające starszy i mocniejszy materiał zespołu. Natomiast dzięki koncertowi z Sydney posłuchać można tej bardziej progresywnej wersji zespołu. Dowody? Ot choćby doskonała solówka perkusyjna w „Porcelain Heart”, albo świetne solówki klawiszy w „Slither” (brzmiące i progresywnie, i bardzo purpurowo zarazem!).

Realizacja ma za to jeden minus, który jest równocześnie plusem – koncert podzielony jest i złożony w playlistę, więc między utworami mogą pojawiać się reklamy, a odtwarzanie może się czasami przyciąć. To minus. A plus polega na tym, że Mikael to straszliwa gaduła i jego monologi czasami trwają po kilka minut. Dzięki playliście możemy je spokojnie przeskoczyć (oglądając drugi i trzeci raz oczywiście, za pierwszym razem polecam posłuchać co pan Mikael ma do powiedzenia, bo może i gaduła – ale mówi ciekawie).